Laupäev, 30. august 2014

Pressiteade 30.08.2014: Muinastulede ööl muutub ilm taaskord suviseks!

Täna õhtul süttivad randades taas traditsioonilised lõkked, et tähistada Muinastulede ööd. Ilmaportaalide info kohaselt on lõkke süütamise ajal ilm igal pool Eestis kerge tuulega, kuiv ja vihma ei saja.
Sarnaselt varasematele aastatele oodatakse kõiki õhtuhämaruses mere äärde, et olla lüliks Läänemerd ümbritsevas lõketeketis ja niiviisi väljendada mererahvaste ühtsust.


"Täna võib naljatades öelda, et tellisime hea ilma. Peale pikka vihmaperioodi on see tegelikult päris hea üllatus looduse ja Läänemere poolt," ütleb MTÜ Tuleranda liige Mairold Vaik. "Teeme siis omaltpoolt kõik, et loodusele heaga vastata," ütles ta. Vaik lisas, et käesoleva Soome lahe aastaga 2014 kutsutakse inimesi jõude koondama meie ühise veekogu seisundi paremaks muutmiseks, et mõelda ja mõista, et meri, mis meid ühendab, vajab hoidmist.
 


Igal aastal kinnistub traditsiooniga üha rohkem suurüritusi, mida juba aastaid korraldatud, paljudes väikesadamates ja rannakülades organiseeritakse suuremaid lõkkeüritusi koos esineja või rikkaliku kultuuriprogrammiga. Näiteks Toila sadamas, Tallinnas Lennusadamas, Russalka monumendi juures ja Kalarannas. Samuti on üritus pikka aega olnud traditsiooniks Koguva külas, Viimsi vabaõhumuuseumis, Panga pangal, Kunda sadamas, Orjaku sadamas, Kihnu saarel, Pärnu rannas ja siiani hoiavad traditsiooni üleval ka väikesaarte elanikud. On ka uusi suurlõkkeid registreeritud, neid leiab ürituse veebilehelt muinastuled.ee.

Laupäeva hommiku seisuga on lõketest teada andnud 500 eestvedajat, lubades süüdata üle 670 lõkke ja nad on oma lõkete juurde kutsunud üle 26 tuhande inimese. Üks huvitavamaid randu tõotab tulla Muhu saare külje all Kõinastu leel, kus juba nädalapäevad tagasi koguti 40 lõkke jagu tulematerjali, et need ühiselt süüdata. Seda vaatepilti saab vastaskaldalt hästi vaadata nii Orissaare lähedalt kui ka Hanikatsi rannalt. Samuti Lottemaa kollektiiv on kuulutanud, et süütavad Reiu rannas oma lõkked, Laulasmaa rannas võib lõkke süütamiseks ruumi isegi nappida ja Vääna-Jõesuu kontsert tõotab tulla väga rahvarohke. Kindlasti on merel kõik ajaloolised purjelaevad ja mitmed jahid.
 
Muinastulede öö lõkete süütamise traditsioon sai üheaegselt alguse Eestis ja Soomes rohkem kui 20 aastat tagasi. Vanasti süüdati randades lõkked sõnumite edastamiseks või selleks, et näidata merelolijatele teed kodusadamasse. Nüüd nendele aegadele mõeldes süütame igal aastal augusti viimasel laupäeval kell 21:30 lõkketuled. Tänapäeval süütame lõkked selleks, et tunda ühtsust Läänemete äärsete rahvastega.

Alates 2009. aastast on veebikaardile www.muinastuled.ee kantud üle 3500 lõkkekoha ja üritusega on sellest ajast alates ühinenud kokku üle saja tuhande inimese Eestis ja naaberriikides.

Ürituse veebileht: www.muinastuled.ee
Muinastulede öö blogi: www.muinastuled.blogspot.com

Tuleranda MTÜ projekti “Soome lahe aasta keskkonnaprogramm Muinastulede ööl” toetab Keskkonnainvesteeringute Keskus ja meie koostööpartner on Kuusakoski OÜ. Tuleranda MTÜ kannab hoolt Muinastulede öö veebilehe eest ja tuletab osalejatele meelde Läänemere hoidmise vajalikkust.

Traditsiooni hoidjad:
Mairold Vaik (+372) 521 9785
Anneli Ohvril (+372) 529 7557
muinastuled-gmail.com

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar