Pühapäev, 31. august 2014

Pressiteade 31.08.2014: Muinastulede öö möödus rahulikult ja lõkete kumas

Laupäevaõhtusel muinastulede ööl süttisid Läänemere randades taas lõkked. Muinastulede veebikaardile oli kantud 939 lõket ja muinastulede ööd tähistas rohkem kui 30 000 inimest. Tagasiside põhjal võib arvata, et lõkkelisi oli tegelikkuses kuni kolm korda rohkem. 

Lõviosa teadaantud lõketest süüdati Eestis, aga muinastulede ööd tähistati ka Soomes, Lätis ja Rootsis. Üksikuid lõkketeateid tuli ka teistest Euroopa riikidest ja isegi Venemaalt ning Austraaliast. Naaberriikidest oli lõkkeid palju Turu saarestikus ja Kotka läheduses ning Läti rannajoon oli samuti tihedalt lõkkeid täis. Liivi lahe lõunaosas märgiti kümneid lõkkeid, ilmsel tegelikkuses võis neid olla sadu. Ühed naljahambad olid lõkketeate pannud Põhjanabale, mistõttu mõnda aega veebikaart oli tugevalt sinnapoole nihkes. 
Kellel mingil põhjusel ei õnnestunud lõkketeadet kaardile kanda, võib seda teha tagantjärgi. Lõkkeid saab veebilehe kaudu siiamaani registreerida ja kui kellelgi on endiselt soov oma lõket veebikaardil tekkinud tuledeketti lisada, siis saab seda teha veel nädalajagu päevi. 
 
“Valdavas enamuses oli tagasiside muinastulede ööst positiivne. Kurdeti vaid selle üle, et taevalaternaid kasutati mitmel pool endiselt ülearu ja suured massiüritused ei pakkunud oodatud elamust,” ütles muinastulede öö traditsiooni hoidja Mairold Vaik.
Siinkohal mõned lood:   
Kapten Peeter: "Õhtu oli imeline! Olin ise Meremõisa rannas oma lõkkega koos naise ja tütre perega. Loendasin paadist sadakond lõket, tõsi osa olid suured küünlad ja sellised väikese seltskonna tulekesed.
Kahjuks on ka taevalaternad üsna laialt kasutuses, lapsed muidugi rõõmustavad, aga ega need meie kultuuriruumi tõesti eriti sobi. Ilmselt peaks nende vastu ikka võitlema. Nägin ise kahte laternat põlevana merre kukkuvat, metsas või katusel oleks sellest juba õnnetus käega katsuda!"

Kadri: "Süütasime lõkke vanaema sünnikodu rannas. Lõkkematerjali otsisime pimedast metsast taskulampidega. Nägime veel nelja süüdatud lõket. Ilm oli imeilus. Lamasime liival ja vaatasime tähti."

Tiia: "Juba päeval oli mõnus tunne, kui vana ja pehkinud saarepuu sai lõkkeplatsile tassitud, sest ilm oli paljutõotav. Kui aga oli lõkke süütamise aeg, siis muidugi sadas vihma. See aga meie "pühaüritust" ei rikkunud ja keskööpaiku hakkas ju sadu ka järgi andma. Jaaa... tähistaevas oma võimsa linnuteega... Öist müstilist muusikat tähistaeva taustal lisasid sookured, öökullid ja šaakalid - kas ei ole mitte muinasjutuline?! Vastaskaldal jäi meie vaatepilti 3 lõket. Ilus taastatud traditsioon!"

Jaanis: "Muinastuli oli meil Abrukal, Vesiaia sadamas 30.08.2014. Nägime veel tuld Vahase saarel, Salmel ja Ansekülas."
Muinastulede öö on traditsioon, mil augusti viimase laupäeva õhtul kell 21.30 süüdatakse lõkked Läänemere kallastel selleks, et näidata mererahva ühtsust ning tuletamaks endile ja teistele meelde, et Läänemeri vajab hoidmist. Veebikaardi www.muinastuled.ee toel kutsuti inimesi mere äärde juba kuuendat korda.

Tuleranda MTÜ projekti “Soome lahe aasta keskkonnaprogramm Muinastulede ööl” toetab Keskkonnainvesteeringute Keskus ja koostööpartner on Kuusakoski OÜ. Tuleranda MTÜ kannab hoolt Muinastulede öö veebilehe eest ja tuletab osalejatele meelde Läänemere hoidmise vajalikkust.


Traditsiooni hoidjad:

Mairold Vaik (+372) 521 9785


Anneli Ohvril (+372) 529 7557
Muinastulede öö blogi: www.muinastuled.blogspot.com 
muinastuled-gmail.com

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar