Esmaspäev, 13. august 2018

2018: Kutsume taas mere äärde ja kingime Eestile tulelaulu!
Muinastulede öö kingib Eestile sünnipäevaks laulu, mida saavad kõik 25. augusti õhtul lõket süüdates kaasa laulda.
Eesti mererandades süüdatakse Muinastulede ööl taas tuhandeid lõkkeid. Vee piiril luuakse tulede kett, mis on EV100 suvise peonädala kulminatsiooniks Eesti riigi sajanda sünnipäeva aastal. Sel aastal muudab lõkkerituaali pidulikumaks Marek Sadami esitatud ja spetsiaalselt selle sündmuse jaoks kirjutatud tulelaul.

„See laul ja laulusõnad jõudsid minuni üsna lihtsalt, kui mõtlesin sellele, mida soovin teistele öelda mere ääres lõkke juures. Sõnad väljendavad seda, milliseid sõnumeid tahaks naaberlõkete juures viibijatele edastada,“ selgitas laulu sõnade autor Marek Sadam. 


„Koos ansambli Sadamasild kollektiiviga otsustasime laulu esitada regilaulu võtmes. Ehk neid sõnu üheskoos lauldes või lausudes tekitame meis endis ja kõigis teistes ühise positiivse tunde, mis kannab meid terve järgmise aasta,“ lisas Sadam. 


Muinastulede öö eestvedaja Mairold Vaik loodab, et uus tulelaul nakatab Eesti rahvast kaasa tulema. „Iga inimene süütab oma lõkke nii nagu temale meeldib ja sobib. Tänavu on lihtsalt võimalik seda teha ka üle Eesti teistega koos lauldes. Kutsume üles kõiki ühiselt lõket süüdates tulelaulu laulma,“ lisas Vaik.


Laul kõlab 25. augustil kell 20.45 ka raadio Elmar eetris – nii on tervel Eestil võimalik kaasa laulda. Laulu sõnad on kättesaadavad aadressil muinastuled.ee. Samal lehel on võimalik ka oma lõkkekoht ja -info ühisele kaardile kanda.
http://www.muinastuled.ee/teata-lokkest/
Meiega koos on ka Läti ja Leedu rahvad, kel sel aastal oma riigi sajandad iseseisvuspäevad tulemas.


Muistsel ajal süüdati lõkked teadete edastamiseks või pimedal ajal tee näitamiseks merelolijatele. Kaasaegsete rannalõkete ühise süütamise traditsioon sai alguse rohkem kui 25 aastat tagasi ja augustikuist sündmust hakati kutsuma Muinastulede ööks.
Sel aastal tähistatakse taasiseseisvumise aastapäeva EV100 suvise peonädalaga, mis toob Eesti inimesed ja nende sõbrad kokku mitmetele ühisüritustele. Peonädal algab 17. augustil esimese Eesti üldluulepeoga Rakveres ja lõpeb 25. augustil muinastulede ööga üle Eesti. EV100 suvise peonädala sündmused leiab veebilehelt  www.ev100.ee.

NB! Lõkkekohta ette valmistades tuleb järgida asukoha järgseid või üle-eestilisi piiranguid, mis lõkkeõhtul võivad kehtida kas keskkonnast sõltuvalt, tuleohu või tugeva tuule tõttu. Loodame siiski, et ilmaolud soodustavad lõkke süütamist nagu varasematelgi aastatel on sujunud. Kui me oleme vaikselt, ei lennuta taevalaternaid ega ilutulestikku ning koristame ranna peale sealt lahkumist, siis oskame igaüks ise looduse käekäigu eest vastutada.

Hoiame merd, mis meid ühendab! Hoiame Eestit!
Rohkem infot Muinastulede öö kohta: muinastuled.ee ja facebook.com/muinastuled.
Lisainfo:

Mairold Vaik
Muinastulede ööle kutsuja
MTÜ Tuleranda eestvedaja
(+372) 521 9785

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar