kolmapäev, 27. juuni 2018

Muinastulede ööl loome tuledeketi Eesti sajanda sünnipäeva aasta tähistamiseks

Muinastulede öö toimub sel aastal 25. augustil, mil taas süüdatakse tuhanded lõkked Eesti mererandades.
Loome üheskoos mererandades tulede keti tähistamaks meie oma riigi sajandat sünnipäeva aastat.
Märgi lõkkekaardile või leia oma lähim lõkkekoht veebilehel muinastuled.ee  ja saada see kaunis suvi ära sumeda augustiõhtu lõkkekumas, merelainete saatel.
Muinastulede öö lõkete õhtu märgib suvise aja lõppu ja lähedaste kokkutulemist ning koju kutsumist. Suvised ettevõtmised on seljataga, nüüd on õige hetk võtta aeg maha ja kutsuda kokku oma lähedased – pere ja sõbrad. Teeme koos lõkke mereranda ja vaatame tagasi möödunud suvele. Et üheskoos tunnetada neid omavahelisi sidemeid, mis hoiavad elus ja soojendavad meid ka eesootaval pimedal ajal. Et kogeda ühtsustunnet, mida tekitab teiste lõkete nägemine ja teadmine sellest, et meid, kes kokku hoiavad, on palju.

Tuled, lõkked ja mereäärsed märgutuled on aastasadu olnud meie jaoks olulised. Iidsetes kogukondades tule juures ja oma lähedaste seltsis elati üle pimedam aeg. Tule ümber räägiti lugusid, meenutati vanu aegu ja unistati eesootavast. Tule ümber lauldi ja mängiti pilli, rõõmustati ja suigutati teisi unele. Ka rannas süüdati pimeduse saabudes tuled, et omasid merelt koju kutsuda.

Rannalõkete ehk iidetuledega teadete edastamise tegevustest Läänemere regioonis pärinevad esimesed kirjalikud allikad viikingiajast. Juba sel ajal toimis rannikul laevateede läheduses ühtne, ulgumerelt kuni sisemaani ulatuv tulede süütamise võrgustik ehk valvesüsteem.
 
Lõkked Laulasmaal 2011, Kerli Ennuse foto
 
 
Saaremaal kutsuti neid tulesid kunagi iilastuledeks. See oli eelkõige tuli, mis süüdati rannas hilja peale jäänud paadimeestele. Iilane ehk tulemees sai tule hoidmise eest igalt tule juurde saabunud paadilt sada räime. Seda korda ja kohustust järgiti sadu aastaid, sest oli nii meremeeste ellujäämiseks kui ka rannakülade kestmiseks oluline.

Kunagi süüdati iilastulesid praktilisest vajadusest. Kaasaegsed rannalõkked, mis süüdatakse muinastulede ööl, meenutavad neid tulesid ja tee näitamise ning teadete edastamise olulisust. 20. sajandi viimastel kümnenditel Hiiumaalt ja teistelt Eesti saartelt alguse saanud rannalõkete võrgu loomine taastus, et naabritele oma lõkkega edastada positiivseid sõnumeid. Sellest ajast peale on tulede kett ümber Eesti ranniku ja saarte üha pikenenud.

https://www.ev100.ee/et/kutsume-koiki-mere-aarde-suvisele-sunnipaevapeole-muinastulede-ool

Ühe kaunima suvise traditsiooniga saab ühineda igaüks, kes soovib mööduvale suvele meeldejääva punkti panna. Leia sulle lähimad lõkkekohad muinastuled.ee kaardilt või loo päris oma lõkkekoht ja märgi see eelmainitud veebilehe abil kaardile. Oma muinastulest tehtud video ja pildi jagamisel saad kasutada viiteid #muinastuledeöö, #muinastuled ja naabritele teada andmiseks #ancientbonfires.

Sel aastal tähistame muinastulede ööl lõkete keti loomisega ka Eesti sajanda sünnipäevaga suve möödumist. Meid on sel õhtul palju, me ei ole üksi!

Muinastulede süütamisel ja hoidmisel kutsume üles järgima lõkke tegemise ohutuse nõudeid ja hoidma meie kaunites mererandades puhtust. Tuletame taaskord meelde, et ilutulestikud ja taevalaternad ei kuulu muinastulede öö juurde ja vaikus ja rahu on see, mis meid enim kõnetavad.

Kutsume kõiki inimesi üles muinastulede ööl jääma iidsete tuletegemise tavade juurde, et lõkkega eelkõige näidata teed merelolijatele ja anda märku oma naabritele.
 
https://kysk.ee/sihtasutusest
 

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar